sondakika.com

Medical Park-Cenevre Üniversitesi Hastanesi İşbirliği

8 yıl önce

Medical Park Hastaneler Grubu, Cenevre Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ile kardiyovasküler cerrahi alanında bilimsel işbirliği protokolüne imza attı.

Medical Park Hastaneler Grubu, Cenevre Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ile kardiyovasküler cerrahi alanında bilimsel işbirliği protokolüne imza attı.

Protokol kapsamında, her iki hastane arasında karşılıklı eğitimler, hasta konsültasyonları, klinik araştırmalar ve ameliyatlar konusunda işbirliği yapılacak.

 Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi ile başlayıp grubun tüm hastanelerine yayılacak işbirliği çerçevesinde, Cenevre Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Ordinaryüs Prof. Dr. Afksendiyos Kalangos, 17 yaşındaki Aslı Aktaş'a kalp kapakçığı ameliyatı yaptı.

Kendi geliştirdiği 14 teknikle dünya tıp literatürüne giren Ord. Prof. Dr. Kalangos, işbirliğinin tanıtımı dolayısıyla Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi'nde düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'den gelen 30'u aşkın kalp cerrahını yetiştirdiğini ifade etti.

Kalangos, Türkiye'nin sağlık sektöründe ulaştığı konum ile yurt dışından hasta ihraç eder hale geldiğini belirterek, "Kalp cerrahinde yurt dışından gelen hasta miktarını artırmaya çalışacağız. Cenevre'deki açılımı İstanbul'a getirmeye çalışacağız. Sağlık hizmetlerini özellike komşu ülkelere ve Kuzey Afrika ülkelerine de götürmeye hazırız. Kuzey Afrika ülkelerinden büyük istek var" diye konuştu.

Dünyada her yıl 1,5 milyon çocuğun kalp hastalığıyla doğduğunu, bin canlı doğumdan 4-12'sinin kalp hastası olduğunu bildiren Kalangos, Medical Park Hastaneleri'nde kapak tamirleri ve yeni doğan cerrahisi vakalarında ameliyatlar gerçekleştirmeyi planladığını, "kompleks" vakalar için Türkiye'ye geleceğini ve Türkiye'de sık yapılamayan operasyonları gerçekleştirmek istediğini kaydetti.

Medical Park'taki hekimleri de yetiştireceğini ifade eden Kalangos, geçtiğimiz cuma gecesi Medical Park Göztepe Hastanesi'nde bir Türk kızına kalp kapakçığı ameliyatı yaptığını, bunun çok kompleks bir vaka olduğunu vurguladı.

-"Aslı'nın sağlık durumu şu anda gayet iyi"-

Ord. Prof. Dr. Afksendiyos Kalangos, "17 yaşındaki Türk kızı Aslı Aktaş'ın doğuştan aort kapak darlığı rahatsızlığı vardı. Kendisine daha önce 2 kez açık kalp ameliyatı yapılmıştı. Ancak akciğer konumunda takılan kalp kapağının kireçlenmesi nedeniyle bu kapağın değişmesi gerekti. Biz de Aslı'ya insandan alınan bir kalp kapakçığı operasyonu yaptık. Atan kalpte gerçekleştirdiğimiz bu operasyon son derece başarılı geçti. Aslı'nın sağlık durumu şu anda gayet iyi" şeklinde konuştu.

Dünyada 7 milyon çocuğun maddi yetersizlikler nedeniyle kalp ameliyatı için beklediğini belirten Kalangos, kurduğu ve başkanlığını yürüttüğü "Hearts For All

(Herkes İçin Kalpler)" adlı vakıfla tüm dünyada ihtiyacı olan kalp hastası çocukları ücretsiz ameliyat ettiklerini, Yunanistan, Cezayir, Fas ve Gürcistan gibi dünyanın pek çok ülkesinden karmaşık vakaları Türkiye'ye getirerek burada ameliyat etmeyi planladığını, önümüzdeki dönemde yardım fonu da kuracaklarını bildirdi.

Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Genel Müdürü Dr. Çetin Köksal da imzaladıkları protokolde hiçbir maddi hükmün yer almadığını, tamamen iki kurum arasında bilimsel know-how transferine dayandığını ifade ederek, Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi ile başlayıp grubun tüm hastanelerine yayılacak iş birliği çerçevesinde her akademik yıl karşılıklı olarak doktor, hemşire ve sağlık personellerini kapsayacak eğitim programları düzenleneceğini bildirdi.

Köksal, Kalangos'un Medical Park Hastaneleri'nde "çok özel" kalp ameliyatları yapacağını belirterek, "Ordinaryüs Prof. Dr. Kalangos, başta çocuk hastalar olmak üzere kalp hastalarına Medical Park Hastaneler Grubu çatısı altında da şifa dağıtacak" diye konuştu.

Kalangos'un, iş birliği çerçevesinde Medical Park'taki ilk operasyonunu gerçekleştirdiği bildiren Köksal, "Onun sayesinde 17 yaşındaki kalp hastası Aslı Aktaş yeni hayatına başlayacak. Ord. Prof. Dr. Kalangos ile başlayan iş birliğimiz bundan sonra yine özellikli operasyonlarla devam edecek" dedi.

Aslı Aktaş ise odasında gazetecilere yaptığı açıklamada, çok sosyal olduğunu ve gezmeyi sevdiğini ifade etti.

-"Kalbin dahi çocuğu" Kalangos kimdir--

Dünyada ordinaryüs unvanına sahip az kişiden biri olan Afksendiyos Kalangos'un, kalp damar hastalıkları, pediatrik kalp damar hastalıkları ve çocuk cerrahisi alanlarında uzmanlıkları bulunuyor.

Verilen bilgiye göre, 1960 yılında doğan ve Yeşilköy'de büyüyen Kalangos, 1984'de Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ni birincilikle bitirdi. Uzmanlığını Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden alan Kalangos, 1991'de Paris'e gitti. Kalangos, Paris'in ardından Cenevre Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne geçerek 2011'de Kalp Damar Cerrahisi kürsü Başkanlığı'na getirildi. 2011'de Kardiyovasküler Departman Direktörlüğü'ne atanan Kalagos, Cenevre Üniversitesi Top Fakültesi Hastanesi'nde görev yaparken Londra, ABD ve Paris'te yeni doğan cerrahisi üzerine üst uzmanlık eğitimi aldı.

Ord. Prof. Dr. Kalangos ve ekibi, Cenevre Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yüzlerce kalp ameliyatı gerçekleştiriyor.

Türkiye'nin dünyaya kazandırdığı "kalbin dahi çocuğu" Kalangos, 1998'de kurduğu "Hearths For All (Herkes İçin Kalpler)" derneği aracılığıyla dünya çapında kalp hastası çocukları ücretsiz ameliyat ediyor. Bugüne kadar dernek aracılığıyla Gürcistan, Kırgızistan, Vietnam ve Hindistan başta olmak üzere 15 ülkede kalp damar cerrahisi merkezleri kuran Kalangos, çoğu çocuk 12 bin kişinin herhangi bir ücret alınmadan ameliyat olmasını sağladı. Sadece Mauritius Adası'ndaki klinikte yılda 550 hastaya ücretsiz ameliyat yapılıyor.

Tıp literatürüne geçen 14 ayrı teknik ve buluşa imza atan Kalangos, 2 kez de Nobel Tıp Ödülleri'ne aday gösterildi. Kalangos, "yüz yılın en iyi cerrahlarından biri" olarak kabul ediliyor. 52 yaşındaki Kalangos, dünyanın en prestijli tıp ödüllerinden Fransız Tıp Akademisi Ödülü'ne de layık görüldü.


Büyük büyük dedesi Aleksander Kara Teodori Paşa olan Kalanfos'un ailesi Abdülaziz ve Abdülhamid dönemlerinde baş hekim ve muhafız birliğinde miralay olarak görev yaptı. Kalangos'un babası da kendisi gibi bir hekim. Yeşilköy'de doktorluk yapan baba Kalangos, semtte durumu iyi olmayan hastalara yaptığı yardımlarıyla tanınıyordu. İlaçsız hastalara kendi parasıyla ilaç alan baba Kalangos'un adı geçtiğimiz yıllarda Yeşilköy'de bir sokağa verilmişti.

Source:https://www.sondakika.com/haber/haber-medical-park-cenevre-universitesi-hastanesi-3543338/