bau.edu.tr

Ünlü Kalp Cerrahı Ordinaryüs Prof. Dr. Kalangos Artık BAU’da

Büyüme stratejisini her yıl yeni fakülteler ve bölümler açarak sürdüren Bahçeşehir Üniversitesi bu kez sağlık alanında dev bir adım attı. Dünyanın en önemli kalp cerrahlarından Prof. Dr. Afksendiyos Kalangos’u bünyesine katan Bahçeşehir Üniversitesi, 2013 / 2014 eğitim yılında eğitime başlayacak olan Tıp Fakültesi’nin dünyanın önde gelen araştırma merkezlerinden biri olmasını hedefliyor.

Türkiye’de eğitim alanında birçok önemli atılımlar yapıldığını ve Bahçeşehir Üniversitesi’nin de bu atılımların öncülerinden biri olduğunu belirten Prof. Dr. Afksendiyos Kalangos, “Bahçeşehir Üniversitesi’nin teklifini kabul etmeden önce üniversite ilgili bazı şeyleri araştırdım.  Özellikle Sayın Rektör Prof. Dr. Şenay Yalçın ve Sayın Dekan Vekili Prof. Dr. Türker Kılıç ile konuştuktan sonra bu üniversitenin bünyesinde özellikle tıp, eğitim ve sağlık alanında hizmet vermeye karar verdim” dedi.

Türkiye’de tıp eğitiminin artık belli bir yere geldiğini söyleyen Kalangos, “Ben, Türkiye’de uzmanlığımı tamamladım ve bazı araştırmalar yapmak için yurt dışına çıktım. Bir anlamda beyin göçünün temsilcisiyim. Fakat bilimi yurt dışında öğrendikten sonra, bu öğrendiklerimizi ileride bizleri temsil edecek gençlerimize öğretmek de oldukça önemli. Burada bir takım programlar düzenleyecek, araştırma merkezi için yurtdışı ile temaslara geçeceğiz. Türkiye ve Bahçeşehir Üniversitesi, bilgi üretme potansiyeliyle bilginin adı olacak. Bizlere bu fırsatı tanıyan Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Sayın Enver Yücel’e teşekkürlerimi borçluyum” dedi.

Tıp fakültesi ile ilgili altyapı çalışmalarının tamamlandığını belirten Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel, Ülkemiz adına çok mutluyum. Farklı ve yeni bir anlayışla kurulan tıp fakültesi için “İstanbul’un en büyük hastanesi ile anlaştık. Çok kısa bir zaman sonra hastane faaliyetlerimize başlamış olacağız. Tıp fakültemiz dünyanın en önemli araştırma merkezlerinden birisi olacak. Bugün tıp fakültemiz gerek uygulama gerekse akademik olarak iddialı bir fakülte olma hedefiyle yola çıkıyor. Bugün de dünyanın en önemli kalp cerrahlarından Ord. Prof. Dr. Afksendiyos Kalangos’u bünyemize katmaktan mutluluk duyuyor ve hocamıza aramıza hoş geldin diyorum. Kalpler, beyinsiz olmaz. Beyinler de lazım. Beyin Cerrahı Prof. Dr. Türker Kılıç da dünyaca ünlü bir beyin cerrahıdır. Gönüllerimizi ve beyinlerimizi sağlam ellere teslim etmekten gurur duyuyorum” dedi.

İlk doktor adayı öğrencilerini 2013’te almaya başlayacak olan BAU Tıp Fakültesi’nin Dekan Vekilliğini, beyin ve nöroşirurji alanında dünyanın sayılı bilim adamlarından Prof. Dr. Türker Kılıç sürdürecek. Tıp Fakültesi’nin yalnızca hastalara hizmet veren değil, bilimsel anlamda da önemli araştırmalara imza atan bir merkez olacağını belirten BAU Tıp Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Türker Kılıç, “Göztepe’deki Tıp Fakültemize bir Araştırma ve Uygulama Merkezi kuracağız. Bir bölümünü ise Kalp Sağlığı Araştırma Merkezi’ne ayıracağız. Bu anlamda Prof. Dr. Afksendiyos Kalangos’un aramıza katılması bizleri hem onurlandırdı hem daha da güçlendirdi” dedi.

İLK YIL 50 ÖĞRENCİ ALINACAK

2013 yılında YÖK onayıyla 50 öğrenci almayı planlayan Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi yabancı dille eğitim yapacak ve Türkiye’de ilk kez eğitimde araştırma ve uygulama hizmetlerini bir arada sunacak. Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde hastane hizmetleri ile araştırma birlikte yürütülecek. Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şenay Yalçın ise tıp fakültesinde özellikle araştırma faaliyetlerine ağırlık vereceklerini söyledi.

Photos

Source:https://bau.edu.tr/icerik/1632-unlu-kalp-cerrahi-ordinaryus-prof-dr-kalangos-artik-bauda